X
GO

O štítné žláze

Štítná žláza, tvarem připomínající motýla, je umístěna na dolní části krku před průdušnicí. Jedná se o žlázu s vnitřní sekrecí, která je jedním z hlavních kontrolorů látkové výměny (metabolismu). Štítná žláza řídí náš metabolismu pomocí dvou hormonů, které produkuje. A to tyroxinem (známým jako T4) a trijodotyroninem (T3).

Štítná žláza funguje společně se dvěma částmi mozku, aby zajistila správné množství cirkulujících hormonů: podvěskem mozkovým, který produkuje hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) a hypotalamem, který produkuje hormon uvolňující tyrotropin (TRH).

Když štítná žláza nevytváří správné množství hormonů, objevují se první obtíže.

Jestliže je vaše štítná žláza málo aktivní, pak produkuje také méně hormonů a to vede ke stavu, který se nazývá hypotyreóza. Lidé s hypotyreózou využívají energii pomaleji a jejich metabolismus je také zpomalený.

Je-li vaše štítná žláza příliš aktivní, pak uvolňuje do krevního oběhu příliš mnoho hormonů a to vede ke stavu, který se nazývá hypertyreóza. Tento stav metabolismus zrychluje.

Hypotyreóza a hypertyreóza jsou nejrozšířenější obtíže spojené se štítnou žlázou, z nichž hypotyreóza je mnohem běžnější. Tyto poruchy jsou osmkrát častější u žen než u mužů.

Štítná žláza

Tvarem připomíná motýla.
Je umístěna na dolní části krku před průdušnicí.

Věděli jste?

  • Srdce je jedním z hlavních cílových orgánů pro hormony štítné žlázy.
  • Až 300 miliónů lidí na celém světě trpí onemocněním štítné žlázy a pouze každý druhý muž a žena jsou si tohoto onemocnění vědomi.
  • Dlouhodobě neléčená rozvinutá hypotyreóza má závažné zdravotní důsledky a vede k tzv. myxedému a může končit i smrtí.

K čemu vlastně je štítná žláza?

Hormony štítné žlázy významně ovlivňují metabolismus všech živin (cukrů, tuků a bílkovin), zasahují do energetické rovnováhy organismu (zvyšují energetický výdej) a jejich přiměřené množství je nutné pro správnou funkci všech orgánů a tkání organismu po celý život. Během nitroděložního vývoje embrya a plodu a rovněž po narození jsou naprosto nezbytné pro vývoj mozku. Jsou dvě hlavní skupiny účinků hormonů štítné žlázy – oběhové a metabolické.

Oběhové účinky štítné žlázy

Hormony štítné žlázy zrychlují srdeční činnost a v nadbytku mohou vést k poruchám srdečního rytmu (nejčastěji k tzv. fibrilaci síní). To se projevuje bušením srdce a pocitem nepravidelné srdeční akce. Nedostatek naopak vede ke zpomalení srdečního pulzu.

Nadbytek i nedostatek mohou vést až k selhání srdce.

Metabolické účinky štítné žlázy

Hormony štítné žlázy zvyšují energetický výdej organismu. Nadbytek hormonů štítné žlázy se často projeví i výrazným poklesem hmotnosti (5 - 10 kg, někdy i více). Přírůstek hmotnosti a obezita naopak nebývají způsobeny poruchou funkce štítné žlázy a pacienti se sníženou funkcí mohou být štíhlí. Při těžkém neléčeném nedostatku hormonů štítné žlázy někdy dochází k mírnému vzestupu hmotnosti (do 5 kg) z důvodu zadržování tekutin v těle.

Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus cukrů a jejich nedostatek či nadbytek mohou být příčinou zhoršení cukrovky a kolísání glykemií u diabetiků

Nedostatek hormonů štítné žlázy může být příčinou zvýšeného cholesterolu v krvi, a být tak významným rizikovým faktorem vzniku srdečních a cévních chorob (především infarktu myokardu a cévní mozkové příhody). V přiměřeném množství jsou hormony štítné žlázy nutné pro tvorbu tělesných bílkovin. To je důležité především pro správný vývoj a funkci svalů, kostí, nervů a mozku, a to nejen během nitroděložního vývoje, po narození a v dětství a dospívání, ale po celý život. Nedostatek hormonů štítné žlázy během nitroděložního vývoje vede k tzv. kretenismu. Naopak v nadbytku vedou hormony štítné žlázy k rozpadu tělesných bílkovin, což se projevuje především řídnutím kostí (osteoporóza) a ztrátou svalové hmoty.

Produkce hormonů ze štítné žlázy

Produkce hormonů štítné žlázy

Štítná žláza řídí náš metabolismu pomocí dvou hormonů - tyroxinem (T4) a trijodotyroninem (T3).Funguje společně se dvěma částmi mozku: podvěskem mozkovým, který produkuje hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) a hypotalamem, který produkuje hormon uvolňující tyrotropin (TRH).