X
GO

Praktické rady

Mořské ryby

MOŘSKÉ RYBY

Každý by měl do svého jídelníčku zařadit min. 1x týdně mořské ryby nebo jiné mořské plody. Těhotné ženy by pak měly jíst mořské produkty min. 2x týdně.

 

Každý by měl zařadit do jídelníčku nejméně 1 - 2krát týdně mořské ryby nebo jiné mořské produkty.

Těhotné a kojící ženy by měly zvýšit příjem jodu v potravě buď přirozenou cestou (2 - 3krát týdně mořské ryby nebo jiné mořské produkty), nebo užíváním léčivým přípravků či těhotenských doplňků stravy s příslušným obsahem jodu. 

Hormony štítné žlázy - účinná látka tyroxin - musí být užívány nalačno, nejméně 20 minut před jídlem a užíváním jiných léků, protože jinak se snižuje vstřebávání.

Každá žena s některým z rizikových faktorů by měla mít vyšetřenu štítnou žlázu na začátku těhotenství u svého gynekologa, endokrinologa či praktického lékaře.

Každá rezistence (uzel) nahmataná na krku musí být odborně vyšetřena včetně ultrazvuku, který rozhodne o dalším postupu.

Informujte lékaře o vašem onemocnění štítné žlázy zejména před některými typy vyšetření (rentgenová vyšetření a vyšetření CT s podáním rtg kontrastní látky, katetrizace srdečních a jiných tepen) a před podáním některých léků (léky na poruchy srdečního rytmu, tzv. biologická léčba, lithium, apod.).

Vyšetření štítné žlázy

VYŠETŘENÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Každá žena s některým z rizikových faktorů by měla mít vyšetřenu štítnou žlázu na začátku těhotenství. aždá rezistence (uzel) nahmataná na krku musí být odborně vyšetřena včetně ultrazvuku.

 

Všichni pacienti léčení pro zvýšenou funkci štítné žlázy, po operaci štítné žlázy nebo po léčbě radiojodem musí být léčeni a doživotně sledováni u endokrinologa nebo u internisty s endokrinologickou erudicí. Část pacientů s nekomplikovanou léčenou hypotyreózou může být sledována u praktických lékařů.

Těhotné ženy a ženy po porodu s poruchou štítné žlázy musí být léčeny a sledovány u endokrinologa nebo u internisty s endokrinologickou erudicí.